Akvarijné rybičky

Akvarijné rybičky budete buď milovať alebo neznášať. Dobre viem o čom hovorím, mám doma totiž deväť akvárií. Ako to s rybičkami teda zvládnuť? Pamätám si svoje začiatky v akvaristike. Je to vlastne súbor logických krokov, ktoré keď splníte, budete mať doma krásny vodný svet. V začiatkoch sú ale bežne dostupné informácie napriek svojej jednoduchosti proste španielska dedina… Najlepšie sú tie o základných parametroch vody a tvrdosti a Ph a neviem čo všetko ešte. Šaškovala som s papierikmi na meranie parametrov dva mesiace a aj tak mi priebežne vykapávala osádka akvária.

neznalosť problematiky prostredia pre rybičky ma stála nemalé peniaze, kým som prišla ako na to

Dnes už viem prečo – kvôli prílišnej starostlivosti. Akvárium je samostatný svet v našom svete. Nechajme ho teda fungovať a nastaviť si svoje vlastné parametre a rovnováhu. Odmenou nám budú zdravé ryby a nádherný výhľad. Na začiatok založte akvárium so substrátom vhodným pre rast rastlín. Žiadne farebné kamienky či veľké kamene z jazera. V nich Vám rastliny neporastú a rybičky budú pomaly vymierať – verte mi mám to odskúšané. Aby som nezabudla podotknúť – som chovateľkou živorodiek. Teda gupky, mečúne, molly, platy. No ale vráťme sa k zakladaniu akvária. Do substrátu zasaďte rastliny. A teraz budeme čakať. Počkajte aspoň mesiac, než kúpite rybičky. Počas tohto obdobia sa totiž formuje prostredie vhodné pre život rybičiek.

dnes mám doma deväť akvárií a nemenila by som

Ak budete netrpezlivý a dáte ich tam skôr, počítajte s možným úhynom niekoľkých kusov. Voda bude možno zo začiatku kalná, za to môže nálevník – hlavne po založení akva, ale to je normálne. Hlavne žiadny stres ani extrémne zásahy do akvária. Po ustálení vody si prineste rybičky podľa svojho výberu a vypustite ich do nového domova. Na začiatku ich pozorne sledujte. Ak by sa ukázala niektorá z bežných chorôb ako krupička – odlovte rybku do samostatného akva a pridajte lieky na krupičku. Nikdy nie do spoločného akva. Zabíjate nielen chorobu ale aj prospešné baktérie a rastliny. Napríklad Rožkatec to nerozdýchal asi osem- krát a musela som kupovať nový, kým mi jeden chovateľ neporadil, že hlavnou príčinou úhynu je práve moja liečba rybičiek. Tak chov rybičiek je ale stále metóda pokus- omyl. Žiadne akvárium totiž nie je rovnaké. Ale všeobecne sa držte rád skúsených chovateľov.